BB1

NAZWABB1
PROJEKTprzebudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej
STATUSw trakcie opracowania
INWESTORprywatny
LOKALIZACJABochnia, Polska
ROK2022
POW. ZABUDOWY BUDYNKU125,15 m²
AUTORJoanna Słowiak

BB1 – opis projektu

Projektowana przebudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej ma na celu poprawę parametrów charakterystyki energetycznej budynku, nadanie mu estetycznej i nowoczesnej formy oraz dokonanie zabiegów pozwalających na wyodrębnienie dwóch lokali mieszkalnych w istniejącej bryle.

Nowa forma budynku nie zmienia swoich charakterystycznych kształtów i parametrów takich, jak: wysokość czy kubatura. Zmiany będą jednak diametralne. Z uwagi na niezadowalający stan konstrukcji więźby dachowej zostanie ona wymieniona w całości. Na nowej konstrukcji dachu z zachowaniem istniejących kątów nachylenia połaci, pojawi się nowe przykrycie w formie blachy na rąbek stojący w kolorze grafitowym. Dotychczasowy strych zastąpi dodatkowa przestrzeń mieszkalna w postaci ocieplonego poddasza, wyposażona w okna połaciowe.

Zewnętrznym zmianom ulegnie ganek który w stanie istniejącym wygląda na „doklejony” do głównej bryły. Jest on mało estetyczny, niepraktyczny i w niezadowalającym stanie technicznym. Zastąpi go stalowa konstrukcja naprowadzająca na wejście do budynku i stanowiąca akcent dekoracyjny nadający charakteru frontowej i bocznej elewacji.

Główną ideę stanowiło nadanie budynkowi atrakcyjności i zaprojektowanie układu funkcjonalnego wykorzystującego maksymalnie istniejącą bryłę, a także znaczna poprawa jego bezpieczeństwa w tym również pożarowego. Elewacja ogrodowa została uporządkowana w zakresie wielkości i lokalizacji przeszkleń. Wprowadzono zamierzoną asymetrię. Ogromny taras znajdujący się nad garażem otoczony zostanie minimalistyczną balustradą z bezpiecznego szkła lekko dymionego.

Elementami dekoracyjnymi elewacji są lamele oraz betonowe płyty elewacyjne a także tynk strukturalny. Również w przypadku tego projektu zwróciliśmy uwagę na wkomponowanie iluminaci świetlnej stanowiącej kolejny element dekoracyjny, mającej za zadanie nie tylko oświetlać najbliższe otoczenie budynku ale również eksponować rozwiązania materiałowe i podkreślić detale. Całość mimo zastosowanie sporej ilości materiałów harmonizuje bryłę i nadaje jej zupełnie nowe życie.

BB1 po opracowaniu

BB1 przed opracowaniem